رهنمودهای استاد فیلسوف حکیم اُرُد بزرگ خراسانی| دانای اُرُدیستهای جهان
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.
معرفی سایت

http://i.yapx.ru/KWnnJ.jpg

Subscribe to by Email
المواضيع الأخيرة
»  10 Motivational and Inspirational Quotes from The Philosopher Hakim Orod Bozorg Khorasani - Life and Success
بازار اراک Bazar arak Emptyالأربعاء فبراير 10, 2021 12:12 pm من طرف serendipiti

»  5 Best Motivational Quotes from The Philosopher Hakim Orod Bozorg Khorasani To Overcome Life's Challenges
بازار اراک Bazar arak Emptyالأربعاء فبراير 10, 2021 12:11 pm من طرف serendipiti

» 6 Mind-Blowing Quotes By The The Philosopher Hakim Orod Bozorg Khorasani
بازار اراک Bazar arak Emptyالأربعاء فبراير 10, 2021 12:10 pm من طرف serendipiti

»  The Famous Quotes - Philosopher Hakim Orod Bozorg Khorasani
بازار اراک Bazar arak Emptyالأحد فبراير 07, 2021 10:45 am من طرف mehran

»  Beautiful Philosopher Hakim Orod Bozorg Khorasani Quotes To Achieve Peace in Your Life
بازار اراک Bazar arak Emptyالأحد فبراير 07, 2021 10:44 am من طرف mehran

»  Uncommon Quotes from Philosopher Hakim Orod Bozorg Khorasani That Can Change Your Life
بازار اراک Bazar arak Emptyالأحد فبراير 07, 2021 10:42 am من طرف mehran

»  35 Inspirational Quotes On Patience by Philosopher Hakim Orod Bozorg Khorasani
بازار اراک Bazar arak Emptyالأحد فبراير 07, 2021 10:41 am من طرف mehran

»  46 Inspirational Quotes by The Philosopher Hakim Orod Bozorg Khorasani That Portray The Positive Aspects Of Life
بازار اراک Bazar arak Emptyالأحد فبراير 07, 2021 10:40 am من طرف mehran

»  68 The Philosopher Hakim Orod Bozorg Khorasani Quotes That Will Help You When The Spirit Is Willing But The Flesh Is Weak
بازار اراک Bazar arak Emptyالأحد فبراير 07, 2021 10:39 am من طرف mehran

» 22 Notable Quotes By The Philosopher Hakim Orod Bozorg Khorasani That Might Reorient Your Line Of Thought
بازار اراک Bazar arak Emptyالسبت فبراير 06, 2021 1:10 pm من طرف mehran

»  46 Thought-Provoking The Philosopher Hakim Orod Bozorg Khorasani Quotes You Must Know
بازار اراک Bazar arak Emptyالسبت فبراير 06, 2021 1:09 pm من طرف mehran

»  35 Powerful The Philosopher Hakim Orod Bozorg Khorasani Quotes & Life Lessons To Stay Ahead
بازار اراک Bazar arak Emptyالسبت فبراير 06, 2021 1:08 pm من طرف mehran

»  66 Enlightening quotes by The Philosopher Hakim Orod Bozorg Khorasani That Will Broaden Your Worldview
بازار اراک Bazar arak Emptyالسبت فبراير 06, 2021 1:07 pm من طرف mehran

»  48 Enlightening Quotes By The Philosopher Hakim Orod Bozorg Khorasani For A Better World
بازار اراک Bazar arak Emptyالسبت فبراير 06, 2021 1:06 pm من طرف mehran

»  43 Inspiring Quotes By The Philosopher Hakim Orod Bozorg Khorasani That Will Serve As Food For Thought
بازار اراک Bazar arak Emptyالسبت فبراير 06, 2021 1:06 pm من طرف mehran

»  6 Insightful The Philosopher Hakim Orod Bozorg Khorasani Quotes That You Must Share
بازار اراک Bazar arak Emptyالسبت فبراير 06, 2021 11:50 am من طرف mehran

»  27 Thought-Provoking Quotes By The Philosopher Hakim Orod Bozorg Khorasani On Children, Learning And Psychology
بازار اراک Bazar arak Emptyالسبت فبراير 06, 2021 11:49 am من طرف mehran

»  78 Great Quotes By The Philosopher Hakim Orod Bozorg Khorasani, The Author Of The Red Book
بازار اراک Bazar arak Emptyالسبت فبراير 06, 2021 11:48 am من طرف mehran

»  50 TIMELESS Philosophical Quotes By Philosopher Hakim Orod Bozorg Khorasani
بازار اراک Bazar arak Emptyالجمعة فبراير 05, 2021 10:38 am من طرف mehran

»  7 inspirational quotes of Philosopher Hakim Orod Bozorg Khorasani
بازار اراک Bazar arak Emptyالجمعة فبراير 05, 2021 10:36 am من طرف mehran

كساني كه Online هستند
در مجموع 7 كاربر Online ميباشد :: 0 كاربر ثبت نام شده، 0 كاربر مخفي و 7 مهمان

هيچ كدام

[ مُعاينة اللائحة بأكملها ]

بيشترين آمار حضور كاربران در سايت برابر 49 و در تاريخ الثلاثاء فبراير 13, 2024 3:21 pm بوده است.
أفضل 10 أعضاء في هذا المنتدى
شکوفه
بازار اراک Bazar arak Vote_rcapبازار اراک Bazar arak Voting_barبازار اراک Bazar arak Vote_lcap 
serendipiti
بازار اراک Bazar arak Vote_rcapبازار اراک Bazar arak Voting_barبازار اراک Bazar arak Vote_lcap 
mehran
farimah
raazi
hadi
nahid
امیر
donia
سروناز

بازار اراک Bazar arak

بازار اراک Bazar arak Empty بازار اراک Bazar arak

پست من طرف DR.FATEMI الثلاثاء مايو 26, 2009 5:44 pm

بازارها چه در دوره اسلامي و چه قبل از اسلام در ايران بخش اساسي و بافت مركزي و اصلي شهر را تشكيل مي‌داده‌اند.
بازار اراک Bazar arak Bazar_arak
بازارها علاوه براينكه محل خريدوفروش كالاهاي موردنياز عموم‌مردم بوده‌اند، در حقيقت كارگاههاي توليدي كشور هم بشمار مي‌رفته‌اند.
مسجد، بارانداز، كاروانسرا، آب انبار، سقاخانه و حمام از جمله اماكني بوده كه در مجموعه بازار شكل مي‌گرفته و عموما اين اماكن بر اساس درآمد موقوفات و اجاره حجره‌ها و مغاره‌هاي وقفي مساجد اداره مي‌شده‌اند.
بازارها از ابتداي وجودي در ايران هميشه مركز تصميم‌گيريهاي مهم سياسي و اقتصادي و همچنين مركز امداد و كمك به درماندگان بوده، ضمن اينكه بهترين هنر معماري بر اساس مصالح موجود در محل و نوع آب و هواي حاكم بر منطقه در ساخت بازارها به كارگرفته مي‌شده‌است.
مجموعه تاریخی بازار اراک نیز نمونه ارزشمندی از شهرسازی اوایل قرن ۱۳ است که بنای آن را فردی به نام سپهدار اعظم حاکم اراک گذاشته است این بازار از دیرباز به عنوان مرکز اقتصادی و تجارت شهر و عرضه فرش همراه با مواد اولیه آن از قبیل تار و پود و نقشه دار قالی و خامه شناخته می شود
مجموعه بازار اراك در سال ‪ ۱۲۲۸هجري قمري و در زمان پادشاهي فتحعلي شاه قاجار در بافت مركزي شهر سلطان آباد و به توسط يوسف خان گرجي بنا شده‌است.
اين بناي با ارزش تاريخي كه تلفيقي از معماري مدرن و سنتي ايران است در چهار جهت شمال، جنوب، شرق و غرب ساخته شده است، طول بازار در جهت شمال به جنوب ‪ ۷۲۰متر و در جهت غرب به شرق حدود ‪ ۲۰۰متر است،اين دو بازار در محلي كه چهار سوق ناميده مي‌شود در هم تلاقي مي‌كنند.
آجر، مصالح غالب درساخت بازار بوده وبا ملات گچ، آهك و خاك رس تمامي بنا را ساختمان نموده‌اند، در پي ديوارها و همچنين در جرز ديوار و طاقها براي استحكام بيشتر از تيرچه‌هاي چوبي استفاده شده و در پاي ستونها هم صفحات و ورقهاي منجمد مسي و سربي به كارگرفته شده‌است.
سقف بازار گنبدي بوده و با كاهگل پوشيده شده، از نماي پشت بام، گنبدهاي ممتد در دو رديف شمالي و جنوبي و غربي و شرقي به طور زيبايي مشاهده مي‌شود و گنبد چهار سوق از ديگر گنبدها بلندتر و با عظمت تر ديده مي‌شود.
درمركز هر گنبد نورگيري تعبيه شده كه كار هواكش را هم‌انجام مي‌دهد، عمده حجره‌ها در راسته بازارها استقرار يافته و كارگاه‌هاي توليدي، باراندازها، انبارها و بازارچه‌هاي اختصاصي در سراها مي‌باشد.
در طرفين بازار به‌فواصل حدود پنجاه متري ازيكديگر سراهايي ساخته شده كه به فروش كالا وارائه خدمات مشغول مي‌باشند، سراهاي كاشاني، گلشن، نوروزي از اين جمله‌اند.
زيباترين و مهمترين سراي بازار كه همچنان توانسته ساختار اوليه خود را حفظ نمايد، سراي كاشاني است كه به بازار فرش اختصاص يافته است.
درجنب بازار، مسجد ومدرسه سپهدار كه يكي از زيباترين مساجد اراك مي‌باشد قرار داشته و پشت‌بام بازار كاملا برحياط مدرسه و مسجد سپهدار مشرف مي‌باشد.
مجموعه بازار اراك در تاريخ ‪ ۱۳۵۵/۸/۱۰به شماره ‪ ۱۲۸۵در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده‌است.

DR.FATEMI
DR.FATEMI

شمع های روشن : 44
جایگاه : 163395
شهرت : 11
آدرس پستي : اراک مرکز استان مرکزی

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه

- مواضيع مماثلة